Women’s Singles Champions

Year
Name
Club

2019

Kylie Whitehead

Wodonga

2018

Carla Krizanic

Sunbury

2017

Kylie Whitehead

Wodonga

2016

Chloe Stewart

Kyneton

2015

Marilyn Stephenson

Moama

2014

Sharon Fletcher

Yarraville Footscray

2013

Chloe Stewart

Kyneton

2012

Lisa Phillips

Richmond Union

2011

Melissa Roberts

City of Echuca

2010

A Klemmer

Middle Park

2009

Robyn Thomassen Grangeburn

2008

Margaret Bedford Wodonga

2007

Evelyn Martin Burden Park

2006

Claire Duke Moama

2005

Mary-Anne Canute

Caulfield Park

2004

Joyce Mitchell

Daylesford

2003

Edith Grinham

Yarraville Footscray

2002

Helen Hall

Swan Hill

2001

Joyce Pearce

Donald Golf

2000

Stacey Collier

Mooroopna

1999

Joy Peck

Rosebud CC

1998

Lorraine Steel

Moe

1997

Margaret Sumner

Terang

1996

Gordana Baric

Mulgrave CC

1995

Gordana Baric

Mulgrave CC

1994

Joyce Pearce

Donald Golf

1993

Joyce Pearce

Donald Golf

1992

Alison Duncan

Mt Waverley

1991

Not Played

1990

Jean Chick

Thornbury

1989

Jean Chick

Thornbury

1988

L Evans

Stawell

1987

A Duncan

Mt Waverley

1986

E Cooke

Cohuna

1985

C Bugden

Yarraville Seddon

1984

L Lucas

Avenue Bacchus Marsh

1983

N Castanelli

Morwell Club

1982

C Thomson

White Hills

1981

J Eddy

Lilydale

1980

M Meadowcroft

Mooroopna Golf

1979

Not Played

1978

G Dawson

Footscray Park

1977

N Massey

Yarraville Seddon

1976

B Mills

Brighton Beach

1975

U Holt

Morwell

1974

M Kennedy

Boronia

1973

L Lucas

Avenue Bacchus Marsh

1972

O Thomas

St John’s Warrnambool

1971

B Boromeo

Kangaroo Flat

1970

L Vaux

South Oakleigh

1969

L Lucas

Avenue Bacchus Marsh

1968

I Walker

Mildura

1967

E Evans

Ascot Vale

1966

D Jenkinson

Red Cliffs

1965

O Viceroy

Echuca

1964

E Harling

Mirboo North

1963

R King

Richmond

1962

M Corbett

Doncaster

1961

G Green

Wodonga

1960

W Whittingham

Sunshine

1959

H G Peet

Heidelberg

1958

R Gibson

Hampton

1957

M McCutcheon

City of Camberwell

1956

Y Koithan

Cheltenham

1955

Y Koithan

Cheltenham

1954

Y Koithan

Cheltenham

1953

L Barnes

Auburn

1952

E Porter

South Melbourne Cricket Club

1951

J Hetherington

Glenhuntly

1950

H J Holzer

Auburn

1949

N McMurray

City of Hawthorn

1948

H J Holzer

Auburn

1947

E VKnell

Thornbury

1946

E Gouldthorpe

Mentone

1945

E Rider

Toorak

1944

Not Played

1943

Not Played

1942

Not Played

1941

J McKibbin

Richmond

1940

A R Holbrook

West Brunswick

1939

A R Holbrook

West Brunswick

1938

Not Played

1937

H J Holzer

Auburn

1936

C G Abbott

Surrey Hills

1935

L Barnes

Auburn

1934

Not Played

1933

H J Holzer

Auburn

1932

E R Knight

South St Kilda

1931

Mesdame Bryan

Cheltenham

1930

H J Holzer

Auburn

1929

A M Hutchinson

Sunshine

1928 (Dec)

G Davis

City of Camberwell

1928

L Barnes

Auburn

1927

H J Holzer

Auburn

1926

H J Holzer

Auburn

1925

E D Heather

South Melbourne Cricket Club

1924

S Secomb

South Melbourne

1923

A Lowe

Middle Park

1922

S Hickey

Ascot Vale

1921

M Williams

Middle Park

1920

A Hickey

Ascot Vale

1919

A Klemmer

Middle Park

1918

A Klemmer

Middle Park

1917

J S Winter

South Melbourne

1916

L Kilfoyle

Fitzroy & East Melbourne

1915

H Craven

Middle Park

1914 A Klemmer Middle Park