Women’s Singles Champion of Champions

Year
Name
Club
2019 Carla Krizanic Sunbury
2018 Kylie Whitehead Wodonga
2017 Jessica Wallace Lilydale
2016 Carla Krizanic Sunbury
2015 Jody Nevill Bundoora RSL

2014

Alison Hall

Seymour

2013

Ann Draffen

Ivanhoe

2012

Carla Odgers

Subury

2011

S McColgan

Rosebud

2010

A Hoogwerf

Essendon

2009

A Borham

Seymour

2008

L Dickenson

Sunbury

2007

A Hoogwerf

Essendon

2006

P Wood

Dandenong RSL Rec

2005

C Duke

Moama

2004

J Sprague

Rushworth

2003

J Nardella

Yarraville Footscray

2002

M Sumner

Terang

2001

M Canute

Kyabram

2000

L Steel

Moe

1999

L Steel

Moe

1998

M Canute

Kyabram

1997

B Withers

East Ivanhoe

1996

M Sumner

Terang

1995

P Amiconi

Black Rock

1994

J Chick

Thornbury

1993

C Spencer

Bennettswood

1992

B Herbertson

Portland

1991

M Meadowcroft

Shepparton

1990

J Kerr

Kerang

1989

A Duncan

Mt Waverley

1988

M Kelly

Eaglehawk

1987

M Sumner

Terang

1986

C Power

Mooroopna Golf

1985

Not Played

1984

A Eastman

West Coburg

1983

P Giles

Rosanna

1982

B Legin

Coomealla

1981

V D’Arcy

Keilor

1980

E Cooke

Cohuna

1979

A Duncan

East Malvern RSL

1978

M Stevens

Keysborough

1977

M Johnson

Strathmore

1976

H Hill

South Bendigo

1975

G Hopkins

Torquay

1974

H Hill

South Bendigo

1973

J Donaldson

Elst. Dist

1972

N Massey

Yarraville Seddon

1971

D Needham

Carnegie RSL

1970

E Harling

Kerang

1969

M Davidson

Leongatha

1968

N Massey

Yarraville Seddon

1967

B Bailey

Keysborough

1966

J Haibich

Wedderburn

1965

G Sharpe

Carrum

1964

N Massey

Yarraville Seddon

1963

D Jenkinson

Red Cliffs

1962

O Hill

Warrnambool

1961

L Vaux

South Oakleigh

1960

G Hopkins

Eastern Park Geelong

1959

S Birkett

Geelong West

1958

N Massey

Yarraville Seddon

1957

W Lowe

Blackburn

1956

W Lowe

Blackburn

1955

A R Holbrook

West Brunswick

1954

Y Koithan

Cheltenham

1953

E Porter

South Melbourne Cricket Club

1952

L C Hamilton

Alphington

1951

L C Hamilton

Alphington

1950

H J Holzer

Auburn

1949

F Pendry

Richmond

1948

J Pygram

Glenhuntly

1947

C Weston

West Brunswick

1946

A Rogerson

Brighton Beach

1945

L B Simpson

Middle Park

1944

A H Graham

Brighton Beach

1943

E Day

Richmond

1942

L B Simpson

Middle Park

1941

E Selwood

Preston

1940

J Swartz

West Brunswick

1939

L B Simpson

Middle Park

1938

I N Jones

Mordialloc

1937

J Hetherington

Glenhuntly

1936

J Pygram

Glenhuntly

1935

T J Currie

City of Camberwell

1934

E R Knight

South St Kilda

1933

E Gray

Murrumbeena

1932

L B Simpson

Middle Park

1931

E Gray

Murrumbeena

1930

H J Holzer

Auburn

1929

G Davis

City of Camberwell

1928

E Gray

Murrumbeena

1927

G Davis

City of Camberwell

1926

V Heather

South Melbourne Cricket Club

1925

A Cowan

South Melbourne

1924

S Secomb

South Melbourne

1923

Mesdame Crook

South Melbourne

1922

S J Ebsworth

City of Hawthorn

1921

Mesdame MacDonald

South Melbourne

1920

A Klemmer

Middle Park

1919

M G Cuthbertson

South Melbourne

1918

A Klemmer

Middle Park

1917

A Paterson

Fitzroy & East Melbourne

1916

M G Cuthbertson

South Melbourne

1915

A Klemmer

Middle Park

1914

F G Watson

South Melbourne

1913

W G Ingleton

Brighton Beach

1912

E Heather

South Melbourne Cricket Club

1911

M G Cuthbertson

South Melbourne

1910

R D Thompson

South Melbourne Cricket Club

1909

H Craven

Middle Park

1908 E Cooper South Melbourne Cricket Club