Men’s Champion of Champions Singles

Year
Name
Club

2018

B Lester

Mulgrave Country Club

2017

B Lester

Mulgrave Country Club

2016

P Twyerould

Rosebud

2015

D Wells

Warrnambool City

2014

B Loughlin

Altona

2013

L Schraner

Brighton

2012

D Fisher

Melbourne

2011

L Schraner

Brighton

2010

G Seeary

Chalambar

2009

L Schraner

Karingal

2008

L Schraner

Karingal

2007

R Green Melbourne

2006

R Burmeister Barham District

2005

M Flapper Central Wendouree

2004

M Jacobsen Moonee Ponds

2003

T Simmons Yarraville/Footscray

2002

J Leitch Mulgrave CC

2001

G Maskell Melbourne

2000

W Cornehls Benalla

1999

S Fordham Altona

1998

J Lynch Nhill

1997

R Campbell Footscray RSL

1996

S Sullivan Queenscliff

1995

K Mackenzie Burden Park

1994

G Clements Collingwood/Northcote

1993

G Maskell Brighton

1992

G Bridge Mordialloc

1991

C Young Horsham City

1990

A Lockett McKinnon

1989

C Johnson Ballarat City

1988

G Sutcliffe Numurkah Golf

1987

D Arthur Coatesville

1986

W Wain Sale

1985

R J MIddleton Mitcham

1984

M Reilly City of Frankston

1983

R Oliver Kyneton

1982

A Oliver Kyneton

1981

R J MIddleton MItcham

1980

R Glasser Mornington

1979

J Snell Ivanhoe

1978

M Callanan Moonee Ponds

1977

D Dalton Warnambool

1976

J D WIlson Bennettswood

1975

G Lynch Moama

1974

R J MIddleton City of Prahran

1973

D L Taylor Corio Club

1972

J Glasser Mornington

1971

R H Holt Canterbury

1970

L Cullen St Kilda

1969

E Speechley Sale

1968

R J MIddleton City of Prahran

1967

G de V Bosisto Kew

1966

J Hosking Werribee

1965

F Malone Moonee Ponds

1964

G de V Bosisto Kew

1963

W Taylor Camberwell

1962

G de V Bosisto Kew

1961

L Fitzpatrick St Kilda

1960

A Eames Richmond Union

1959

J M Dobbie Glenferrie Hill

1958

L Sibly Preston

1957

G de V Bosisto Victoria

1956

G de V Bosisto Victoria

1955

R Holt North Balwyn

1954

W Isbister Murrumbeena

1953

M R Stephens St Kilda

1952

G Billet City of Hawthorn

1951

G de V Bosisto Victoria

1950

J M Dobbie Glenferrie Hill

1949

J Smith Wonthaggi

1948

G de V Bosisto Victoria

1947

R N Ellis Returned Soldiers

1946

R N Ellis Returned Soldiers

1945

A Dumas Victoria

1944

A H Rogerson Thornbury

1943

R T Harrison Moreland

1942

E C Wood Richmond Union

1941

A Dumas Victoria

1940

R H Kelly Alma

1939

H A MItchell Returned Soliders

1938

N Lusty Canterbury

1937

A M Johnston City of Hawthorn

1936

J McInerney St Kilda

1935

C E Jones Richmond Union

1934

A Bruce VBA Champions

1933

N L Spiers Fitzroy

1932

E Collings Brunswick

1931

E Collings Brunswick

1930

J Boyd Fairfield

1929

J L King Elsternwick District

1928

J Bunce City of Hawthorn

1927

A J Ninnes Victoria

1926

W Trumble Melbourne

1925

W Bleach East Camberwell

1924

J Catarinch Northcote

1923

E W Walker Oakleigh

1922

F Dobbie Glenferrie Hill

1921

F Dobbie VBA Champion

1920

F Dobbie Richmond Union

1919

W B Andrew Hawthorn

1918

E M Pascoe Melbourne

1917

E M Pascoe Melbourne

1916

E M Pascoe Melbourne

1915

E M Pascoe Melbourne

1914

E C Belyea Canterbury

1913

W Morrison City of Hawthorn

1912

W J Stanhope VBA Champion

1911

E M Pascoe Melbourne

1910

J H Sheedy Moorabbin

1909

J H Sheedy Moorabbin

1908

T Doeg Prahran

1907

R T Harrison Victoria

1906

W J Stanhope South Melbourne

1905

A Thrackwray Albert Park

1904

W W Stephens Armadale

1903

F Hardham West Melbourne

1902

A Wartman VBA Champion

1901

S Fry Prahran

1900

J Pullar VBA Champion

1899

W H Cooper South Melbourne

1898

B Hausen Richmond Union

1897

G Bleach Moonee Ponds

1896

T Wilson Brighton

1876

A Callet Richmond Union