Saturday Metro Pennant – Round 18

by Joshua Rourke

Taylor Bowls Premier Division:

WHITTLESEA 6-69 Lost to BUNDOORA RSL 12-81
(Team 1 8 Lost to J Corless 38, Team 2 20 Bt L Aiello 14, Team 3 27 Bt A Galloway 17, Team 4 14 Bt N Murray 12)

ST KILDA 2-77 Lost to LILYDALE 16-80
(D Rickerby 15 Lost to Team 1 28, N Scott 17 Lost to Team 2 20, J Brewer 18 Lost to Team 3 22, L Lamont 27 Bt Team 4 10)

MELBOURNE 2-73 Lost to ALTONA 16-85
(B Young 19 Lost to N Wilson 26, S Fordham 21 Lost to B Foley 22, B Fearn 14 Lost to D McKinnon 22, B Lester 19 Bt B Peck 15)

YARRAVILLE/FOOTSCRAY 4-85 Lost to CLAYTON 14-101
(W Roberts 24 Bt D Benwell 22, W Brackley 29 Bt D Fisher 23, N Ball 14 Lost to A Forsyth 26, R Coulter 18 Lost to T Simmons 30)

DEER PARK v Essendon – Game heated out.

 

 

Div 1 Sec 1: Essendon (2) 14-88 Werribee (1) 4-67, Glenroy (1) 6-72 Lalor (1) 12-83, Flemington/Kensington (1) 2-58 Brunswick (1) 16-82, Sunbury (1) 16-79 Melton (1) 2-62, Moonee Valley (1) 16-79 Fitzroy Victoria (1) 2-67.

Sec 2: Yarra Glen (1) 16-94 Ivanhoe (1) 2-60, Montmorency (1) 14-76 Richmond Union (1) 4-66, Mitcham (1) 15-79 Bundoora RSL (2) 3-69, Blackburn (1) 16-88 Hurstbridge (1) 2-58.

Sec 3: Berwick (1) 0-52 Croydon (1) 18-102, Pakenham (1) 16-91 Mulgrave CC (1) 2-76, Ferntree Gully (1) 9-0 Burden Park (1) 9-0, Heathmont (1) 14-92 Warburton (1) 4-70, Ringwood (1) 2-52 Mentone (1) 16-103.

Sec 4: Armadale (1) 16-93 Caulfield Park Alma (1) 2-76, Brighton (1) 16-94 Berwick (2) 2-69, Cheltenham (1) 16-89 Mentone (2) 2-66, Mulgrave CC (2) 2-78 Beaumaris (1) 16-104.

 

Div 2 Sec 1: Hoppers (1) 9-0 Rosamond (1) 9-0, Port Melbourne (1) 12-82 Yarraville/Footscray (2) 6-73, Altona (2) 9-0 Altona Sports (2) 9-0, Maribyrnong Park (1) 3-68 Deer Park (2) 15-86, Williamstown (1) 2-74 Melton (2) 16-80.

Sec 2: Preston/Reservoir (1) 4-82 Keilor (1) 14-85, Buckley Park (1) 6-79 Aberfeldie CBC (1) 12-84, West Coburg (1) 2-68 Strathmore (1) 16-84, Epping RSL (1) 2-84 Moonee Ponds (1) 16-91.

Sec 3: Doncaster (1) 16-96 Darebin City (1) 2-57, Rosanna (1) 14-83 Donvale (1) 4-73, Lalor (2) 0-73 Kingsbury (1) 18-96, Whittlesea (2) 18-104 Montmorency (2) 0-53, Eltham (1) 9-0 Greensborough (1) 9-0.

Sec 4: North Balwyn (1) 18-116 Bayswater (1) 0-48, Vermont South (1) 4-79 MCC (2) 14-83, Ringwood (2) 16-94 Mooroolbark (1) 2-59, Heathmont (2) 2-67 Mitcham (2) 16-81, Auburn (1) 4-68 Blackburn (2) 14-74.

Sec 5: Chirnside Park (1) 16-96 Croydon (2) 2-71, Monbulk (1) 16-90 Mooroolbark (2) 2-67, Bayswater (2) 16-101 Ferntree Gully (2) 2-63, Lilydale (2) 16-99 Healesville (1) 2-54, Upwey/Tecoma (1) 18-93 Vermont South (2) 0-62.

Sec 6: Berwick (3) 14-90 Mulgrave CC (3) 4-70, Glen Waverley (1) 9-0 Keysborough (1) 9-0, Edithvale (1) 9-0 Pakenham (2) 9-0, Cranbourne (1) 18-112 Carrum (1) 0-54.

Sec 7: Murrumbeena Park (1) 2-70 Armadale (2) 16-98, St Kilda (2) 14-88 Elsternwick Club (1) 4-68, Caulfield Park Alma (2) 9-0 Toorak (1) 9-0, Elwood (1) 0-50 Melbourne (2) 18-121, Middle Park (1) 12-89 Albert Park (1) 6-65.

Sec 8: Parkdale (1) 16-86 Moorabbin (1) 2-59, Burwood District (1) 16-95 Middle Park (2) 2-65, Beaumaris (2) 9-0 Edithvale (2) 9-0, Ashburton (1) 14-83 South Oakleigh (1) 4-81.

 

Div 3 Sec 1: Keilor (2) 14-91 Broadmeadows (1) 4-83, Werribee (2) 4-71 Yarraville/Footscray (3) 14-73, Melton (3) 18-15 Sunshine VRI (1) 0-0, Newport (1) 2-69 Glenroy (2) 16-94, Sunbury (2) 4-81 Altona (3) 14-85.

Sec 2: Yarraville/Footscray (4) 16-88 Werribee (3) 2-64, Doutta Galla (1) 2-71 Moonee Valley (2) 16-87, Fitzroy-Victoria (2) 2-68 Sunbury (3) 16-85, Strathmore (2) 18-96 City of Melbourne (1) 0-53, Moonee Ponds (2) 2-69 Essendon (4) 16-92.

Sec 3: Richmond Union (2) 18-83 Heidelberg Golf (1) 0-63, Hurstbridge (2) 14-73 Rosanna (2) 4-71, MCC (3) 16-91 Eltham (2) 2-66, Ivanhoe (2) 14-95 Lalor (3) 4-67, Bundoora RSL (3) 16-105 Epping RSL (2) 2-58.

Sec 4: Blackburn North (1) 2-68 Hawthorn (1) 16-83, Mitcham (3) 0-70 Alphington (1) 18-107, East Ivanhoe (1) 14-89 Camberwell Central (1) 4-66, Blackburn (3) 14-85 Richmond Union (3) 4-72, Doncaster (2) 14-86 MCC (4) 4-71.

Sec 5: Donvale (2) 17-88 Yarra Glen (2) 1-55, Eastwood Golf (1) 14-94 Ringwood (3) 4-71, Heatherdale Rec (1) 3-77 Boronia (1) 15-80, Warburton (2) 2-65 Heathmont (3) 16-92, Croydon (3) 2-63 Mooroolbark (3) 16-85.

Sec 6: Glen Eira McKinnon (1) 9-0 Hampton (1) 9-0, Cheltenham (2) 9-0 Mt Waverley (1) 9-0, Glen Waverley (2) 3-68 Mulgrave CC (4) 15-89, Armadale (3) 9-0 Coatesville (2) 9-0, Oakleigh (1) 3-72 Bentleigh (2) 15-83.

Sec 7: Bentleigh (3) 9-0 Hampton RSL (1) 9-0, Hampton (2) 18-15 Beaumaris (3) 0-0, SOC (1) 9-0 Cheltenham (3) 9-0, Mulgrave CC (5) 16-100 Brighton (2) 2-64.

Sec 8: Noble Park (1) 14-87 Chelsea (1) 4-62, Burden Park (2) 18-15 Pakenham (3) 0-0, Dandenong Club (1) 9-0 Cranbourne (2) 9-0.

 

Div 4 Sec 1: Werribee (4) 9-0 Palm Lake (1) 9-0, Footscray Park (1) 9-0 Laverton (1) 9-0, Williamstown (2) 18-99 Point Cook (1) 0-63, Deer Park (3) 9-0 Hoppers (2) 9-0.

Sec 2: Maribyrnong Park (2) 4-73 Buckley Park (2) 14-75, Gladstone Park (1) 3-70 Flemington/Kensington (2) 15-76, Aberfeldie (1) 15-88 Moonee Valley (3) 3-70, Brunswick (2) 14-77 Strathmore (3) 4-76, Bundoora RSL (4) 18-107 West Coburg (2) 0-53.

Sec 3: Kingsbury (2) 14-80 Whittlesea (3) 4-74, Greensborough (2) 4-72 City of Heidelberg (1) 82-14, Ivanhoe (3) 14-80 Alphington (2) 4-72, Bundoora RSL (5) 4-64 Craigieburn (2) 14-103, Fairfield (1) 16-101 Montmorency (3) 2-58.

Sec 4: Auburn (2) 16-92 Greythorn (1) 2-59, Lilydale (3) 18-120 Donvale (3) 0-60, Templestowe (1) 16-104 Whittlesea (4) 2-67, Diamond Creek (2) 9-78 North Balwyn (2) 9-78.

Sec 5: Boronia (2) 16-96 Lilydale (4) 2-68, Upwey/Tecoma (2) 9-71 Heathmont (4) 9-71, Mt Waverley (2) 18-84 Ferntree Gully (3) 0-63, Box Hill RSL (1) 16-84 Cockatoo (1) 2-73, Heatherdale Rec (2) 9-0 Chirnside Park (2) 9-0.

Sec 6: Chadstone (1) 4-75 Berwick (4) 14-78, Mt Waverley (3) 16-86 Bennettswood (1) 2-74, Moorabbin (2) 9-0 Ashburton (2) 9-0, Ferntree Gully (4) 12-77 Glen Waverley (3) 6-75, Mulgrave CC (7) 16-73 Vermont South (3) 4-69.

Sec 7: Sandringham (2) 4-71 Caulfield Park Alma (3) 14-78, Albert Park (2) 0-67 St Kilda (3) 18-97, Armadale (4) 2-65 Malvern (1) 16-98, Murrumbeena (1) 9-0 Black Rock (1) 9-0, Elsternwick Club (2) 3-62 Melbourne (3) 15-76.

Sec 8: Parkdale (2) 18-15 Cardinia Waters (1) 0-0, Mentone (3) 18-15 Cranbourne RSL (2) 0-0, Hampton Park (2) 9-0 Mordialloc (2) 9-0, Edithvale (3) 9-0 Narre Warren (2) 9-0, Berwick (5) 14-84 Noble Park (2) 4-63.

 

Div 5 Sec 1: Mt Cottrell (1) 18-116 St Albans (1) 0-58, Werribee (5) 9-0 Sunshine RSL (1) 9-0, Altona Sports (2) 9-0 Aberfeldie CBC (2) 9-0, Altona (4) 9-0 Keilor (3) 9-0, Newport (2) 15-83 Williamstown (3) 3-64.

Sec 2: Essendon (5) 16-90 Broadmeadows (2) 2-62, Keilor (4) 0-51 Moonee Ponds (3) 18-104, Preston/Reservoir (2) 0-49 Sunbury (4) 18-119, Gladstone Park (2) 9-0 Deer Park (4) 9-0, Aberfeldie CBC (3) 16-98 Princes Park Carlton (1) 2-72.

Sec 3: Thornbury (1) 18-15 Yarra Valley CC (1) 0-0, Darebin City (2) 9-0 Whittlesea (5) 9-0, Montmorency (4) 18-93 Rosanna (3) 0-59, Greensborough (3) 16-111 Hurstbridge (3) 2-65, Lalor (4) 6-80 Eltham (3) 12-81.

Sec 4: Donvale (4) 2-67 Croydon (4) 16-95, Vermont South (4) 9-0 Doncaster (4) 9-0, Burwood District (2) 2-61 Montmorency (5) 16-91, Ashburton (3) 16-91 Mitcham (4) 2-61, Box Hill RSL (2) 18-15 Mt Waverley (4) 0-0.

Sec 5: Healesville (2) 16-86 Heatherdale Rec (3) 2-66, Mooroolbark (4) 9-0 Bayswater (3) 9-0, Heathmont (5) 18-120 Ringwood (4) 0-50, Chirnside Park (3) 4-80 MCC (6) 14-82, Yarra Glen (3) 2-44 Vermont South (5) 16-110.

Sec 6: Vermont South (6) 18-15 Edithvale 4 0-0, Willow Lodge (1) 2-66 Dandenong Club (2) 16-75, Narre Warren (3) 2-69 Cranbourne (3) 16-77.

Sec 7: Fitzroy Victoria (3) 16-82 Middle Park (3) 2-61, Elsternwick Club (3) 0-54 City of Melbourne (2) 18-91, Chadstone (2) 18-101 MCC (7) 0-51, St Kilda (4) 18-85 Oakleigh (2) 0-54.

Sec 8: Berwick (7) 18-15 Clayton (4) 0-0, Moorabbin (3) 9-0 Dandenong Club (3) 9-0, Beaumaris (4) 9-0 Cheltenham (4) 9-0.

 

Div 6 Sec 1: Palm Lake (2) 9-0 Werribee (6) 9-0, Hoppers (4) 9-0 Williamstown (4) 9-0, Altona (5) 9-0 Deer Park (5) 9-0, Point Cook (2) 9-0 Melton (4) 9-0.

Sec 2: St Albans (2) 18-111 Buckley Park 3 0-62, Sunbury (5) 14-81 Moonee Valley (4) 4-79, Flemington/Kensington (3) 15-89 Brunswick (3) 3-82, Strathmore (4) 18-15 Keilor (5) 0-0, Essendon (6) 0-62 Doutta Galla (2) 18-88.

Sec 3: North Balwyn (3) 16-90 Ivanhoe (4) 2-59, Brunswick (4) 16-65 Glenroy (3) 2-62, Doncaster (5) 14-84 Kingsbury (3) 4-68, Whittlesea (6) 2-68 Lalor (5) 16-76.

Sec 4: Rosanna (4) 18-15 Doncaster (6) 0-0, Diamond Creek (3) 14-77 Templestowe (2) 4-66, Donvale (5) 14-70 Greensborough (4) 4-69, Eltham (4) 2-55 Heidelberg Golf (2) 16-76.

Sec 5: Bennettswood (2) 18-129 Donvale (6) 0-49, Mooroolbark (5) 16-103 Yarra Junction (1) 2-53, Boronia (3) 1-68 Ringwood (5) 17-88, Croydon (5) 18-15 Heathmont (6) 0-0, Lilydale (5) 6-73 Eastwood Golf (2) 12-74.

Sec 6: Caulfield Park Alma (4) 18-15 Toorak (2) 0-0, City of Melbourne (3) 0-55 Armadale (5) 18-95, Middle Park (4) 18-15 Albert Park (3) 0-0, Hawthorn (2) 16-108 St Kilda (5) 2-43, Camberwell Central (2) 9-0 Port Melbourne (2) 9-0.

Sec 7: Sandringham (3) 0-50 Armadale (6) 18-100, Brighton Beach (1) 16-80 Murrumbeena Park (2) 2-75, Caulfield Park Alma (5) 18-15 Highett (1) 0-0, Glen Eira McKinnon (2) 0-0 Bentleigh (4) 18-15, Hampton RSL (3) 17-81 Glen Waverley (4) 1-69.

Sec 8: Chelsea (2) 18-15 Ferntree Gully (5) 0-0, Berwick (8) 18-15 Glen Waverley (5) 0-0, Pakenham (4) 18-136 Burden Park (3) 0-61.

 

Div 7 Sec 1: Princes Park Carlton (2) 0-39 Newport (3) 18-130, Deer Park (6) 9-0 Altona North (2) 9-0, Yarraville/Footscray (6) 12-82 Hoppers (5) 6-68.

Sec 2: Moonee Valley (5) 2-62 Aberfeldie (2) 16-98, Rosamond (2) 16-94 Sunbury (6) 2-70, Aberfeldie CBC (4) 16-96 Strathmore (5) 2-74, Buckley Park (4) 18-15 Maribyrnong Park (3) 0-0, Moonee Ponds (4) 18-15 Footscray Park (2) 0-0.

Sec 3: Kingsbury (4) 4-78 Thornbury (2) 14-83, Lalor (6) 0-58 Preston/Reservoir (3) 18-104, Strathmore (6) 16-122 Gladstone Park (3) 2-66, Broadmeadows (3) 18-15 Bundoora RSL (6) 0-0.

Sec 4: Mooroolbark (6) 14-81 Blackburn (4) 4-76, Richmond Union (5) 2-53 Fairfield (2) 16-93, Eltham (5) 18-15 Blackburn North (2) 0-0.

Sec 5: Coatesville (3) 18-15 Bentleigh (6) 0-0, Armadale (7) 18-15 Armadale (8) 0-0, Murrumbeena (2) 0-0 Moorabbin (4) 18-15, Ashburton (4) 9-0 Elwood (2) 9-0.

Sec 6: Noble Park (3) 9-0 Mordialloc (3) 9-0, Cheltenham (5) 0-0 Keysborough (4) 18-15, Beaumaris (5) 18-15 Noble Park (4) 0-0, Burden Park (4) 9-0 Parkdale (3) 9-0.

Sec 7: Narre Warren (4) 2-58 Dandenong RSL Rec (1) 16-93, Dandenong Club (4) 18-15 Pakenham (5) 0-0, Cardinia Waters (2) 16-92 Monbulk (2) 2-65, Carrum (3) 18-15 Berwick (9) 0-0.

 

6-a-side

Sec 1: Flemington/Kensington (5) 14-8 Williamstown (5) 0-0, Essendon (7) 14-8 Newport (4) 0-0.

Sec 2: East Ivanhoe (2) 14-8 Flemington/Kensington (4) 0-0, Rosanna (5) 0-0 Auburn (3) 14-8.

Sec 3: Hurstbridge (4) 14-45 Greythorn (3) 0-30, Hawthorn (3) 13-36 Box Hill RSL (3) 1-34, Greythorn (2) 14-65 Auburn (4) 0-16, East Ivanhoe (3) 14-8 Rosanna (6) 0-0.

Sec 4: Bennettswood (3) 14-50 Chirnside Park (4) 0-31, Mt Waverley (5) 0-0 Eastwood Golf (3) 14-8, Vermont South (7) 12-43 Box Hill RSL (4) 2-41.

Sec 5: Hampton (5) 12-37 Murrumbeena Park (3) 2-30, Murrumbeena Park (4) 14-8 St Kilda (6) 0-0, Burwood District (3) 2-39 Hampton (4) 12-44.

Sec 6: Cranbourne (5) 14-8 Willow Lodge (2) 0-0, Chelsea (3) 7-0 Mordialloc (4) 7-0, Carrum (5) 12-44 Churchill Waverley Golf (3) 2-24, Hampton Park (3) 0-24 Churchill Waverley Golf (4) 14-58.